Urządzenie ograniczające zużycie prądu – najważniejsze informacje

2 maja, 2022

Znalezienie sposobów na zapewnienie niskiego zużycia energii z pewnością nie przyszło wraz z LOT Dawno temu mieliśmy kalkulatory, piloty, gry cyfrowe i laptopy lub telefony komórkowe. Wszystkie te urządzenia były zasilane bateriami. Jednak urządzenia LOT stanowią specjalny zestaw urządzeń, w których oczekuje się, że będą mogły działać bez interwencji użytkownika przez miesiące lub lata.

A zanim bateria wyczerpie się, z wyprzedzeniem powiadomią Cię, że bateria musi zostać wymieniona. W przypadku urządzeń  nie możemy sobie pozwolić na to samo, co w przypadku standardowych urządzeń zasilanych z sieci energetycznej i tym samym – na zamianę nadmiaru energii na ciepło. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń przenośnych opracowywane są nowe i nowe technologie w celu zwiększenia pojemności baterii. Podobnie opracowywane są procedury zapewniające niskie zużycie energii. 

Odpowiednie zużycie energii

Istnieje kilka z tych procedur, ale w zasadzie można je podzielić na dwie podstawowe grupy: procedury mające na celu zmniejszenie zużycia podczas projektowania oprogramowania, jak również procedury mające na celu zmniejszenie zużycia podczas projektowania sprzętu. 

Urządzenia https://jw-a.pl/2019/09/jak-ograniczyc-zuzycie-energii-w-budynkach-komercyjnych/ LOT często nie wymagają ciągłego zasilania ich aktywności. Na przykład podczas pomiaru temperatury w pomieszczeniu nie jest konieczne, aby odczyt czujnika temperatury odbywał się co sekundę. W takim przypadku wystarczy mieć pomiary co kilka minut. Dopóki ten interwał nie wygaśnie, urządzenie nic nie robi. 

Podsumowanie

Możliwe jest oczywiście zmniejszenie zużycia energii poprzez dobór odpowiednich komponentów. Często mogą to być niepotrzebne diody LED, które w porównaniu z innymi źródłami światła, mają niewielkie zapotrzebowanie, ale mogą niezawodnie i szybko rozładować zasilanie, gdy są stale świecone. W przypadku urządzeń IoT interesujące są komponenty zapewniające komunikację.