Budujesz dom a może kupujesz mieszkanie? Bądź zielony!

11 lutego, 2022

O tym, że świat się zmienia na naszych oczach nie trzeba nikogo przekonywać. Nieskończone zielone przestrzenie, sady i pola pełne życia czy nieskazitelne powietrze… . To wszystko co niegdyś było oczywistością, dla nas jest rarytasem. Czy dla naszych dzieci będzie jedynie mglistym wspomnieniem? Najwyższy czas zacząć działać! Pewnie zastanawiasz się co sam jeden możesz zaradzić, skoro możni tego świata głowią się jak zatrzymać galopującą degradację środowiska. Pamiętaj, kropla drąży skałę!

Małymi kroczkami, czyli o zielonym domu

Od czego zacząć walkę o czyste środowisko i lepsze jutro? Przede wszystkim warto skupić się na najbliższym otoczeniu. Zacznijmy od naszych czterech kątów. Przymierzając się do budowy domu, oczyma wyobraźni widzimy kolor elewacji, pachnący ogród czy stylowe wnętrze.

Skupiamy się na doborze podłóg, aranżacji przestrzeni czy układzie pomieszczeń. Jednak na samym początku warto pomyśleć o czymś o wiele istotniejszym. Jaki wpływ na środowisko będzie miała nasza inwestycja? Z pewnością większość z nas nie chce negatywnie oddziaływać na otoczenie. Jednak co robić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić? Z odpowiedzią przychodzi koncepcja tak zwanego zielonego domu.

Zielony dom, czyli jaki?

Terminem „zielony dom” określa się budynki mieszkalne, zarówno wielorodzinne jak i jednorodzinne, które w procesie projektowania, realizacji i użytkowania spełniają normy zrównoważonego rozwoju. W ocenie danej inwestycji kładzie się nacisk na jej lokalizację, zużycie energii, wpływ na środowisko a także na nas samych.

Zielone domy uzyskują certyfikat https://jw-a.pl/certyfikat-zielony-dom/ nadawany przez Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Odpowiedzialne i przemyślane budownictwo to kamień milowy w walce o lepsze jutro. Kupując mieszkanie bądź dom z zielonym certyfikatem, nie tylko wspieramy ekologię, przede wszystkim zapewniamy sobie i swoim bliskim dogodniejsze warunki życiowe.

Budynki powstałe zgodnie z założeniami certyfikacji są tańsze w użytkowaniu. Co więcej, dzięki zaangażowaniu w projekt instytucji bankowych, możemy uzyskać korzystny kredyt hipoteczny na nieruchomość uhonorowaną takim certyfikatem. To co, grasz w zielone?