Na czym polega cyberbezpieczeństwo?

19 września, 2021

Cyfryzacja świata jest oznaką postępu, lecz niesie też czasami ze sobą niebezpieczeństwa. Firmy mają do czynienia z cyberatakami, które znacznie osłabiają je finansowo. By uchronić się przed przykrymi sytuacjami, warto zapoznać się z zasadami cyberbezpieczeństwa.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo obejmuje metody zmniejszenia ryzyka cyberataków oraz ich konsekwencji. To strategie mające na celu ochronę zasobów cyfrowych organizacji przed zhakowaniem. Dzięki środkom zabezpieczającym systemy można zapobiec dostaniu się danych w niepowołane ręce.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

Smartfony, laptopy i tablety są obecne w życiu każdego człowieka. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo podczas ich użytkowania. W tych urządzeniach przechowywane są prywatne dane, które nie powinny wyciec. Firmy muszą dbać o cyberbezpieczeństwo w trosce o dobro swoich klientów. Ataki wiążą się nie tylko z utratą wrażliwych danych, ale również stratami finansowymi związanymi z chęcią ich odzyskania, utratą dobrej reputacji firmy, a nawet w ostateczności zamknięciem działalności. Cyberbezpieczeństwo jest ważne np. podczas zakupów online. Dobrze, by firma informowała klientów o środkach podjętych w celu ochrony ich danych. Zabezpieczenie danych osobowych jest konieczne ze względu na obowiązujące przepisy.

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo?

Firmy powinny w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jakie obszary jej działalności są podatne na zagrożenia i zaplanować reakcję na próbę ataku. Warto przeprowadzić szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników. W przypadku kradzieży informacji przydatne mogą być kopie zapasowe plików trzymane w chmurze. Pracodawca powinien upewnić się, że każdy pracownik ma silne, unikatowe hasło na każdym koncie. Należy również przypominać o zmianie haseł co około trzy miesiące. Kolejnym krokiem jest instalacja na urządzeniach aplikacji zabezpieczających i programów monitorujących, które automatycznie się aktualizują. Pracownicy wykonujący obowiązki zdalnie muszą mieć założoną wirtualną sieć prywatną (VPN).

Podsumowanie

Firma, która dba o cyberbezpieczeństwo, może cieszyć się większym zaufaniem klientów. Powierzają oni w końcu różnym organizacjom wrażliwe dane, których wyciek może wiązać się z niebezpieczeństwem i poważnymi konsekwencjami. Warto zabezpieczać się przed atakami za pomocą dostępnych sposobów i mieć przygotowany plan działania na wypadek ataku. Inaczej należy liczyć się z poważnymi stratami finansowymi i utratą dobrej reputacji firmy.