Odkładamy na emeryturę

19 sierpnia, 2021

Większość pracujących osób wcześniej czy później zaczyna się zastanawiać nad swoją przyszłością, swoją emeryturą. Zastanawia się na jakiej wysokości emeryturę może liczyć i czy wystarczy mu na swobodne życie. Nikt, kto całe życie pracuje nie chce na jesieni życia zastanawiać się czy będzie go stać na zakup lekarstw. Jednym ze sposobów oszczędzania są Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to najmłodszy sposób odkładania pieniędzy na emeryturę. Sprawdźmy jakie ma ona zalety.

Zalety jakie dają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Odkładając pieniądze na emeryturę chcemy, aby one pracowały, muszą na siebie zarabiać. Takie właśnie możliwości dają Pracownicze Plany Kapitałowe. Pieniądze w programie są inwestowane na rynkach kapitałowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzimy, że pieniądze zgromadzone w programie są prawdziwe i namacalne, w przeciwieństwie do księgowych zapisów w ZUSie.

Kolejną zaletą jest niemalże pełna automatyzacja programu. Dzięki temu, nie musimy robić nic. Nasze środki automatycznie są inwestowane w różnego rodzaju programach inwestycyjnych. Dzięki dużej ilości gotówki możliwa jest dźwignia finansowa, która znacznie poprawia opłacalność inwestycji.

Dlaczego warto inwestować w Pracownicze Plany Kapitałowe

Podstawową zaletą i jednocześnie różnicą w stosunku do składek odprowadzanych do ZUS jest, to że zgromadzone środki w PPK pozostają prywatną własnością uczestników programu. Kiedy osiągniemy wiek 60 lat mamy możliwość dużej jednorazowej wypłaty odłożonych środków (do 25% zgromadzonych środków) a resztę możemy wypłacić w ratach prze 10 lat. Możemy wypłacić 100% pod warunkiem inwestycji w nieruchomość. Pracownicze Plany Kapitałowe dają bardzo wiele możliwości i warto z nich skorzystać (szczegóły tutaj).

Cały program wydaje się bardzo atrakcyjny, dzięki niemu wielu Polaków zyska możliwość atrakcyjnej emerytura. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania możemy jeszcze porównać dane dostępna w różnych kalkulatorach. Dzięki temu dowiemy się jak wygląda sprawa naszej przyszłej emerytury i na jaką kwotę będziemy mogli liczyć.