Czym cechuje się due diligence?

11 marca, 2021

Pojęcie due diligence wiąże się ze zbadaniem zdolności partnerów biznesowych do zachowania staranności podczas wspólnych działań. To proces kilkukierunkowy, który ma za zadanie zaakceptować lub ostatecznie odrzucić partnera. Czego dotyczy pojęcie? Jak przeprowadza się due diligence? O czym należy pamiętać?

Przedmiot badań

Due diligence dotyczyć może następującego przedmiotu badań:

  • kierunek rozwoju jednostek,
  • wykorzystywanie kalkulacji kosztów,
  • wielkość zapotrzebowania na dane usługi i ich zaspokajanie,
  • dostosowanie danych narzędzi informatycznych w celu przekazu informacji,
  • organizacja działalności usługodawcy i zleceniodawcy.

Pojęcie dotyczy analizy projektu biznesowego i audytu, dzięki czemu inwestor ma możliwość sprawdzenia, czy projekt jest zgodny z oczekiwaniami. Poza tym celem badania jest potwierdzenie informacji odnoście sprzedaży dla ochrony interesu podmiotu, jaki zawiera transakcję. W dosłownym tłumaczeniu due diligence oznacza dochodzenia ze starannością i rzetelnością. 

Jak przeprowadzane jest badanie?

Procedura samego badania opiera się na kilku krokach i dotyczy określonego przypadku. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego oszacowania ryzyka, jakie niesie ze sobą przyszła inwestycja. Ponadto, z powodzeniem wypracujemy strategię negocjacyjną podczas kontraktu z klientem. Due diligence ma na celu określić specyfikę funkcjonowania danej branży z uwzględnieniem dostawców, odbiorców, struktury kosztów i struktury rynkowej. 

Po przeprowadzonej analizie na uznanie zasługuje zwiększenie szansy na odpowiednie przeprowadzenie transakcji, jak i późniejszą integrację w przypadku łączenia przedsiębiorstw. Okazuje się, że due diligence ma za zadanie oszacować ryzyko związane z konkretną inwestycją, sprawdź szczegóły na www. Obejmuje znacznie szerszy zakres niż audyt, chociaż często jest do niego porównywany. 

Badanie wykorzystywane jest na szeroką skalę w wielu firmach przed podjęciem danej współpracy. Dotyczy zazwyczaj oszacowania ryzyka, jakie ponosimy w związku z zaplanowaną inwestycją i podjęciem działań z inną firmą.